چگونه از traceroute  در عیب یابی شبکه استفاده کنیم؟

Traceroute  ابزاریست که به عنوان یک دستور خط فرمان شناخته می شود و قابلیت استفاده در تمامی سیستم عامل ها را دارا می باشد. کاربرد اصلی این ابزار، پی بردن به مشکلات شبکه می‌باشد.

هنگامی که شما به یک وب سایتی چون peronet.ir وصل می‌شوید،  ترافیک ارسالی از مسیر ها و واسطه های مختلفی عبور میکند تا به مقصد برسد.

با دستور Traceroute می توانید به خیلی چیزها پی ببرید. نکاتی از جمله میزان تاخیر در هر توقف، پیدا کردن مسیری که دارای مشکل است و … از دستاوردهای مهم این دستور است.

گاهی برای اتصال به وب سایت مشکلاتی بوجود می‌آید اما شما می دانید که این مشکل اصلا مربوط به وب سایت نیست. شما می توانید با این دستور تمامی مسیرهایی که دارای مشکل هستند را شناسایی و هر چه زودتر در صدد رفع آن برآیید.

نحوه ی عملکرد این دستور بدین گونه است که یک ترتیب متوالی از بسته ها توسط پروتکل ICMP ارسال می شود. هر یک از این بسته ها که دارای زمانی مشخص هستند، مقداری را بررسی می کنند. هنگامی که زمان هر یک از بسته ها به صفر رسید، روتر مربوطه آن را برگشت می دهد و هم زمان با این کار پیغام خطا نمایش داده می شود. فرستادن این بسته در مسیر سبب می شود که Traceroute به این اطمینان برسد که آیا روترها در مسیر مربوطه فعال هستند یا خیر.

طریقه ی استفاده از TRACEROUTE

برای اجرای این دستور ابتدا باید محیط cmd  را اجرا کنید. پس از اجرای cmd  دستور زیر را پیاده سازی کنید: Tracert   آدرس مقصد

نکته:

برای اجرای این دستور در سیستم عامل های مک و لینوکس، از دستور Traceroute استفاده می شود.

دستاورد و خروجی دستور traceroute

اولین خط نشاندهنده روتر خودتان است.

خط دوم بیانگر روتر ISP  شما می باشد و در خطوط بعدی روترهای دورتر این مسیر را نشان می دهد.

خروجی این دستور در قالبی به صورت روبروست:

Hop RTT1 RTT2 RTT3 Domain Or IP Address

عبارت HOP  :

یک HOP بیانگر این است که یک پکت از یک روتر عبور کرده است.

عبارت RTT1 , RTT2 , RTT3 :

قبل از توضیح در این مورد این نکته را در ابتدا یادآور شوم اگر به جای مشاهده زمان، علامت * مشاهده کردید بدانید در دریافت پاسخ مشکلی پیش آمده است.

در حالت کلی، این زمان شامل کل زمان رفت و برگشتی است که یک پکت برای رسیدن به HOP  طی می کند.

 IP address  یا Domain Name :

برای دریافت مکان روتر] شما به در دسترس بودن Domain name  نیاز دارید. در صورت در دسترس نبودن، فقط آدرس IPروتر نمایش داده می شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید...