پروتکل چیست؟

پروتکل به مجموعه قوانین و دستوراتی گفته می شود که چگونگی ارتباط بین کامپیوترهای داخلی و خارجی را مشخص می کند. تقریبا بسیاری از فعالیت های اینترنتی توسط پروتکل ها انجام پذیر است. پروتکل ها بر روی سیستم های تحت شبکه فعالیت می کنند و نیازی به نصب و فعالسازی شما نیست. تمامی فعالیت های اینترنتی و آنلاین در بستر پروتکل ها صورت می گیرد. در ادامه می خواهیم شما را با معروف ترین پروتکل ها آشنا کنیم.

پروتکل SMTP

SMTP مخفف SIMPLE MAIL TRANSFER PROTOCOL می باشد. در واقع این پروتکل، مهم ترین پروتکل برای انتقال پست های الکترونی(ایمیل) می باشد. این پروتکل فقط برای ارسال ایمیل مناسب است و اصلا برای دریافت آن، پروتکل مناسبی نیست.

برای دریافت ایمیل، پروتکل POP3 مناسبترین پروتکل برای این کار است.

پروتکل SMTP  برای اینکه پیغام را به صورت مستقیم به دست گیرنده برساند فقط نیاز به یک نام کاربری و دامنه دارد که این پیغام را ارسال کند.

اما چگونه این پروتکل پیغام را ارسال میکند؟

هنگامی که پیغام خود را در قالب یک رشته متنی می فرستید، این رشته متنی توسط کدهایی که پروتکل SMTP  تهیه می کند به بخش هایی تقسیم می شود که تنها نرم افزارهایی که بر روی میل سرورها اجرا و پیاده سازی شده اند قادر به درک و فهمیدن آن ها هستند.

شماره پورت اختصاصی این پروتکل 25 و در لایه ی هفتم پروتکل TCP/IP فعالیت می کند.

پروتکل PPP

WAN  یک نوع شبکه ارتباطی است که یک حوزه ی وسیعی از موقعیت جغرافیایی را تحت پوشش قرار می دهد. یکی ازمهم ترین پروتکل های WAN، پروتکل PPP می باشد. این پروتکل نسبت به تمامی پروتکل های WAN دارای مزایای و کاربردهای بیشتری است برای همین ما در این قسمت، به توضیح پروتکل PPP  می پردازیم.

پروتکل PPP یک پروتکل WAN می باشد که مخفف point to point protocol به معنای ارتباط یک به یک می باشد. در واقع این پروتکل این امکان را فراهم می کند که از TCP/IP بر روی کابل های سریالی چون تلفن استفاده گردد.

عملکرد ppp در سه مرحله خلاصه می شود:

  1. Encapsulation یا کپسوله کردن فریم ها برای انتقال داده بر روی لینکهای فیزیکی توسط HDLC
  2. استفاده از LCP جهت تست لینک، برقراری ارتباط و پیکربندی های لازم(LCP مخفف Link Control Protocol می باشد)
  3. به کاربردن NCP  برای ایجاد ارتباط با پروتکل های لایه 3(NCP مخفف  Network Control Protocol می باشد)

در ادامه به معرفی LCP  و NCP  می پردازیم.

Link Control Protocol (LCP)

این پروتکل که در پروتکل PPP  وجود دارد، وظیفه ی ایجاد لینک، پیکربندی و تست اتصالات اینترنتی لایه ی پیوند داده را بر عهده دارد.

قبل از ایجاد ارتباط بر روی بستر PPP  ابتدا هر یک از لینک ها یک پکت LCP  را ارسال می کنند. این پروتکل بر اساس تمامی ویژگی هایی که باید یک بسته معتبر داشته باشد، هویت یک بسته را بررسی و آن را رد یا قبول می کند.

در حقیقت این پروتکل اتصالات خط تلفن را بررسی و تحلیل می کند. اگر تشخیص دهد که لینک به درستی کار می کند که ارتباط را ادامه می دهد ولی تگر تشخیص دهد که این لینک به خوبی کار نمی کند، ارتباط را به اتمام می رساند.

Network Control Protocol  Layer

NCP هم در پروتکل PPP وجود دارد که برای فعالیت در سرورها مورد استفاده قرار می گیرد. فعالیت اصلی این پروتکل ایجاد ارتباط بین PPP که یک پروتکل لایه دو هست با پروتکل های لایه سوم می باشد.

دیدگاه خود را ارسال کنید...