مجازی سازی  سرور :

 

مجازی سازی، ساختن و ایجاد یک نسخه ی مجازی (به جای نسخه ی واقعی) از چیزی مثل سرور، سیستم عامل، دستگاه ذخیره اطلاعات و یا منابع شبکه است.

در (فناوری اطلاعات) سه حوضه ی اساسی برای مجازی سازی وجود دارد: 1- مجازی سازی شبکه 2-مجازی سازی فضا 3-مجازی سازی سرور مجازی

سازی سیستم عامل بدین صورت است که یک نرم افزار به قسمت یا پارتیشنی از هارد اجازه می دهد که در یک زمان و به طور هم زمان چندین فعالیت را انجام دهد.

این تکنولوزی در دهه های پیشین در کامپیوتر های عظیم به کار گرفته شد. بدین صورت مدیران از به هدر رفتن میزان زیادی هزینه و قدرت پردازش دستگاه جلوگیری می کردند.

 • مجازی سازی شبکه: مجازی سازی شبکه به ترکیب منابع موجود در شبکه با تقسیم بندی پهنای باند در دسترس به کانال هایی که هر کدام از دیگری مستقل است گفته می شود.همان طور که پارتیشن بندی هارد شما سامان دهی فایل ها را برایتان اسوده تر می کند مجازی سازی هم با وجود پیچیده گی های خود باعث می شود که پارت های به وجود امده راحتتر قابل مدیریت باشند.
 •  مجازی سازی فضا: مجازی سازی فضا ادغام فضای فیزیکی از چندین شبکه است به گونه ای که به نظر می اید یک دستگاه ذخیره سازی از کنسول مرکزی مدیریت می شود.
 • مجازی سازی سرور: مجازی سازی سرور پوششی از منابع سرور (از جمله تعداد و ویژگی های سرور فیزیکی، پردازنده ها و سیستم های عامل) برای کاربر است.به این امید که کاربر دیگر مجبور به کار کردن با جزئییات پیچیده از منابع سرور نباشد.

انواع مجازی سازی سرور

۱.نصب چند سیستم عامل روی یک سرور

تفاوت سرور در روش مجازی سازی باحالت عادی

 

 

تفاوت سرور در روش مجازی سازی باحالت عادی

 

 

تفاوت سرور در روش مجازی سازی باحالت عادی

 

 

این متد یکی از روش های نوین تکنولوژی مجازی سازی است که جزء اصلی هر سازمان محسوب می شود.

علت این امر به سبب امکاناتی می باشد که این راهکار در اختیار سازمان ها و ارگان ها قرار می دهد.علاوه بر مزیت هایی که گفته شد، میتوان گفت در مجازی سازی سرور به جای خرید چند سرور و استفاده از بخشی از توانایی آن ،می توانیم از یک سرور، نهایت استفاده را برده و با کمترین هزینه ، بیشترین بازده را از شبکه خود دریافت کنیم.

در سال های گذشته هنگامی که بنا به احتیاج یا درخواست مشتریان، نیاز به یک سرویس جدید در سازمان ها شکل می گرفت ،پس از بررسی های صورت گرفته برای نیازسنجی و پروسه خرید سرور ( روند اداری، مناقصه و …)، فاز جدیدی از مشکلات مطرح می شد. مانند طولانی بودن زمان راه اندازی سرور یا عدم وجود پشتیبان برای همه سرور ها ، که فرآیندی طولانی و پر هزینه برای راه اندازی یک سرویس جدید بود.در حالی که شما با روش مجازی سازی سرور میتوانید با کمترین هزینه از نظر مالی، زمانی و منابع انسانی نیاز سازمان خود را بر طرف سازید.

 

۲. نصب یک سیستم عامل روی چند سرور سخت افزاری

 

 

 

virtual_desktop

virtual_desktop

 

 

 

 

 

این روش بیشتر برای سازمان های تخصصی و یا آزمایشگاهی انجام گرفته، و مزیت های خاص خود را دارا میباشد . یعنی میزان پردازش و سرعت جابجایی اطلاعات در این روش از مجازی سازی بسیار بالاتر از شیوه سنتی میباشد . به بیان دیگر شما میتوانید از بستر سخت افزاری چندین سرور، برای یک سیستم عامل استفاده کنید . این کار توان آن سیستم عامل را چند برابر میکند.به طور مثال برای یک پردازش سنگین سیستم عامل توانایی استفاده از چندین CPU را دارد که در کمترین زمان پردازش اطلاعات شما را انجام دهد.

 

مزایای مجازی سازی سرور

 • بالا بردن بازدهی
 • بالا بردن امنیت سازمانی
 • کاهش هزینه خرید سازمانی
 • کاهش هزینه پشتیبانی و نگه داری نسبت به شیوه سنتی
 • کاهش حجم مصرفی دیتا سنتر
 • استفاده از نهایت کارایی یک سرور
 • آسان تر شدن مدیریت شبکه و انعطاف پذیر شدن آن
 • کاهش مصرف انرژِی
 • افزایش توان عملیاتی
 • آسان و روان تر شدن ترمیم و بازسازی سیستم ها در صورت بروز مشکل

نرم افزارهای مورد نیاز مجازی سازی  :

 • Microsoft Hyper-V
 • VMware Esxi
 • Citrix XenServer
 • و…

 

 

 

مجازی سازی دسکتاپ و مجازی سازی برنامه

استفاده از مجازی سازی دسکتاپ و مجازی سازی برنامه، کاربران نهایی را با تکنولوژی مجازی سازی به طور مستقیم درگیر کرد. با استفاده از مجازی سازی دسکتاپ، مجازی سازی از دیتاسنتر به میز کاری کاربران منتقل شد. بسیاری از بانک ها از این تکنولوژی استفاده نمی کنند. در مقاله گذشته لزوم مجازی سازی در بانکداری الکترونیک مزیت هایی را ذکر کردیم، اما در این مقاله به بررسی دقیق تر مزیت های استفاده از مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار در سیستم بانکی خواهیم پرداخت. این مقاله برای آن دسته از مدیران شبکه ای تهیه شده است که در بانک ها و مؤسسات مالی فعالیت دارند. در این مقاله اطلاعاتی در مورد انتخاب راهکاری برای ارائه مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار بررسی شده است.

این راهکار باید به گونه ای باشد که امنیت شبکه را افزایش داده و کنترل و مدیریت ساده را برای مدیران شبکه به ارمغان آورد. از طرف دیگر راهکار مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار انتخابی باید به گونه ای باشد که کاربران بتوانند به راحتی و به سادگی اقدام به اتصال به این زیرساخت کرده و از این زیرساخت استفاده کامل را ببرند.

 

امنیت و متمرکز سازی داده ها در زیرساخت مجازی سازی

امنیت در تمام دوره هایی که فناوری اطلاعات و شبکه های کامپیوتری گذرانده اند یکی از مهم ترین نگرانی ها بوده است. به منظور برطرف کردن این مشکل تمامی راهکار های پیشرفته به گونه ای طراحی و ارائه شدند که اولین اولویت آن ها افزایش امنیت داده ها بوده است.

در سیستم بانکی و مؤسسات مالی که امنیت بسیار مهم و حیاتی است. با راهکار های جدید و مدرن سازی زیرساخت و استفاده از انواع مجازی سازی از جمله مجازی سازی دسکتاپ، سازمان ها می توانند به راحتی یک Private Cloud با درصد امنیت بسیار بالا پیاده سازی کنند. علاوه بر این با متمرکز شدن داده های حساس در یک جا امنیت بیش از پیش افزایش می یابد.

متمرکز سازی داده ها و اطلاعات حساس در یک جا این امکان را به بانک ها و مؤسسات مالیاتی می دهد که بتوانند به راحتی اقدام به پشتیبان گیری از داده های خود کنند.

این امر سطح امنیت داده ها را بالاتر می برد. از طرف دیگر استفاده از راهکار های پیشرفته مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار چون Vmware Horizon و سیتریکس XenDesktop این امکان را در اختیار بانک ها و مؤسسات مالی می گذارد که با استفاده از ابزار های جدید اقدام به احراز هویت کنند.

به این ترتیب این مؤسسات می توانند به طور کامل بر دسترسی ها اشراف پیدا کرده و سیاست ها را اعمال کنند. چه کسی به چه چیزی و در چه زمانی می تواند دسترسی داشته باشد. همچنین این راهکار های پیشرفته مجازی سازی دسکتاپ اطلاعات را هنگام انتقال رمزنگاری می کنند تا در حملات Man-in-the-middle مشکلی به وجود نیاید.

 

 

کاهش هزینه های مدیریتی با استفاده از زیرساخت مجازی سازی شده

درست است که سازمان ها سیستم IT با امنیت بالا و همچنین قابلیت انعطافپذیری بالا می خواهند اما از طرف دیگر به دنبال راهکار هایی با مدیریت آسان و با صرفه می باشند.

خوشبختانه شبکه های مدرن و همچنین استفاده از تکنولوژی مجازی سازی می توانند فضایی را برای سازمان ها، بانک ها و مؤسسات مالی فراهم کنند که به راحتی اقدام به مدیریت زیرساخت های خود کنند بدون آن که هزینه های زیادی پرداخت کنند و یا اینکه نیاز به تهیه سخت افزار های بسیار پیچیده و گران قیمتی باشد.

از طرف دیگر مدیران این شبکه ها می توانند با استفاده از ابزار های قدرتمندی که این راهکار ها برایشان ایجاد می کنند بدون اینکه به طور فیزیکی لازم باشد حضور داشته باشند، به مشکلات کاربران خود رسیدگی کنند.

 

در این مقاله تنها بخشی از مزیت های استفاده از زیرساخت مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار در سیستم بانک ها و مؤسسات مالی پرداختیم. راه اندازی یک سناریو واحد و متناسب با نیاز های سازمان، بانک و یا موسسه شما ممکن است در اول پروژه و تهیه زیرساخت اولیه سنگین به نظر برسد اما مزیت هایی که برای سازمان دارد. صرفه جویی هایی که سازمان ها می توانند با پیاده سازی این زیرساخت انجام دهند در بلند مدت ذخیره مالی بسیار قوی برای سازمان باشد. راهکار های پیشرفته مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار می تواند سازمان ها را در بازار رقابتی امروزه از رقیبان جلو بندازد.

 

مجموعه پرونت با ارائه خدمات متنوع در زمینه خدمات شبکه در اصفهان، راه اندازی سرویس ویپ در اصفهان و دیگر شهرهای ایران آماده ارائه خدمات تخصصی به کلیه سازمان ها، شرکت ها خصوصی و دولتی می باشد. برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس حاصل فرمائید.